Miejsce: Kraków
Termin: 01 XII 2016
Zgłoszenia:
Link:

 

______

Dyskusja panelowa (Nie)Pamięć. Jeńcy wojenni 1939-1945 to wydarzenie towarzyszące wystawie czasowej prezentowanej obecnie w Fabryce Emalia Oskara Schindlera.

Narracja wystawy koncentruje się wokół obozów jenieckich zorganizowanych w Krakowie przez niemieckiego okupanta. Centralnym punktem są losy Stalagu 369 – obozu podoficerskiego funkcjonującego od października 1941 do sierpnia 1944 roku, w którym przetrzymywano od trzynastu do szesnastu tysięcy francuskich, belgijskich, holenderskich oraz sowieckich więźniów. Wystawa porusza także zagadnienie pamięci o jeńcach wojennych w okupowanym Krakowie i właśnie tej pamięci (lub niepamięci) będzie poświęcona dyskusja. Zaproszeni eksperci nie tylko opowiedzą, jak upamiętnia się jeńców w Niemczech, w Anglii, we Francji i w Rosji, ale też odpowiedzą na pytania, czy warto pamiętać i upamiętniać, czy możliwe jest godne upamiętnianie ponad podziałami (również politycznymi), kto powinien upamiętniać i wreszcie – czy można się tego nauczyć?


W dyskusji udział wezmą historycy zajmujący się tematem jeńców wojennych:
- dr Anna Zapalec (Uniwersytet Pedagogiczny w Krakowie) – autorka m.in. Druga strona sojuszu. Żołnierze brytyjscy w Polsce w czasie II wojny światowej, Gdańsk 2014,
- dr Piotr Stanek (kierownik działu naukowego Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach-Opolu),
- prof. Jakub Wojtkowiak (Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu),
- Tomasz Owoc (kurator wystawy Jeńcy wojenni w okupowanym Krakowie 1939–1945).
Prowadzenie: dr Wiktoria Kudela-Świątek (Narodowe Centrum Nauki).

Wstęp wolny.

ZAPRASZAMY!